Ako použiť Discord aj pre biznis účel

Písal sa rok 2012, mayský kalendár končil, no koniec sveta sa odložil na iný dátum a ja som nastúpil do novej práce. Bol som zaradený do globálneho tímu, roztrúseného po celom svete – Egypt, Brazília, Filipíny a USA. Nakoľko som bol zvyknutý pracovať len v rámci Slovenska a face to face, boli pre mňa tieto virtuálne nástroje na komunikáciu niečo úplne nové.

Dni a mesiace plynuli a ja som si zvykal na nové spôsoby. Manažérka z US síce nechápala, prečo chodím do kancelárie, keďže pracujem s globálnym tímom. Vtedy som sa zoznámil s prácou z domu, tzv. home office. Vyzbrojený znalosťami komunikácie pomocou digitálnych nástrojov, rýchlym ADSL internetom, som sa teda do toho vrhol. Najskôr to bol 50% home office a ku koncu mojej kariéry v IBM, som sa vyšplhal až na 100%.

Peťo Sagan sa stal majstrom sveta a my sme sa rozhodli založiť si vlastnú firmu Labzone. Ako chalani zvyknutí z IBM, chceli sme si ponechať ten komfort práce z domu a komunikáciu prenechať na digitálne nástroje. Prvý pokus bol Slack, ale nakoľko nám nevyhovoval, tak sme prešli na Discord.

Keďže sa ma v poslednej dobe už viac ľudí pýtalo na Discord, skúsenosti s ním a ako ho používame, rozhodol som sa to spísať do krátkeho článku.

Nech sa páči.

Uvodná obrazovka z Discord

Dobrý deň, volám sa Discord

Discord je nástroj na komunikáciu pomocou správ, videa a hlasu v rámci určitej komunity, či sa jedná o školský klub alebo hernú skupinu. Je úplne zadarmo. V Labzone ho používame na komunikáciu v rámci pracovných tímov, či medzi sebou alebo s našimi klientami.

Za výhody tohto nástroja považujeme:

  • rýchlosť komunikácie = vyššia efektivita, v porovnaní s e-mailovou komunikáciou
  • stabilita servera
  • slušná kvalita video konferenčných hovorov
  • cena

Aby sme boli objektívny, tak riešenie má aj svoje nevýhody:

  • absencia vlákien pri komunikácií
  • veľkosť správy obmedzená na 2000 znakov a veľkosť prílohy na 8 MB
  • nemožnosť vytvorenia skupinového chat-u, ak účastníci nie sú „priatelia“

Za najväčšieho konkurenta považujeme populárnejší nástroj Slack, ktorý je veľmi dobre známy hlavne v IT komunite.

Projekt per kanál

V LabZone riešime súčasne niekoľko projektov súčasne a na každom projekte pracujú rôzne zložené tímy. Discord umožňuje vytváranie tzv. privátnych kanálov, kde je možné riadiť prístup na základe rolí. Preto sme zvolili jednoduché pravidlo: 1 projekt = 1 rola + 1 kanál.

Použitie pravidla projekt = kanál

Komunikácia s klientom

Pravidlá sú od toho, aby sa porušovali, ako sa píše v nepísaných pravidlách ulice. Aj my sme teda porušili naše jednoduché pravidlo. V prípade, že sa jedná o projekt, kde sa komunikuje interne projekt v rámci tímu, ale zároveň sme klienta zlákali aj na používanie Discord, tak je pravidlo nasledovné: 1 klient = 1 kategória = 1 kanál pre verejnú komunikáciu + 1 kanál pre internú komunikáciu + 1 kanál pre nepracovné veci (memečka a iná sranda).

Komunikácia s klientom cez Discord

Extrém aj bez rizika zranenia

Agilné techniky vývoja softvéru si získavajú v digitálnom svete svoje postavenie. Jednou z týchto techník je aj extrémne programovanie, kde medzi tímové praktiky patrí aj párové programovanie. V podstate sa jedná o to, že na jednom kóde súčasne pracujú dvaja vývojári. Jeden píše kód a druhý premýšľa o tomto kóde a či sa jedná o optimálne riešenie, alebo či existuje aj iná cesta. Tieto role si vývojári môžu striedať.

Párové programovanie pomocou Voice Channel

Pomocou Discord je to vcelku jednoduché, nakoľko je možné vytvoriť video konferenčný kanál, kde sa obaja vývojári spoja. Jeden zdieľa svoju obrazovku, kde programuje a druhý ho pri tom sleduje a diskutuje. Vďaka párovému programovaniu je kvalita výstupného kódu vyššia, znížil sa nám počet chýb v kóde a urýchlil proces kontroly kódu (code review).

Na záver

Hoci je Discdord komunikačný nástroj primárne určený pre hernú komunitu a je asociovaný s voľnočasovými aktivitami, je prekvapivo efektívne použiteľný aj pre biznis. S týmto nástrojom pracujeme už takmer dva roky a stal sa súčasťou nášho tímu. V Labzone sa snažíme vybudovať tzv. remote first kultúru a preto je pre nás dôležité využívať efektívne dostupné nastroje. Momentálne pracujeme v nasledovne:

  • komunikácia – Discord
  • Riadenie projektov – Trello a JIRA
  • Zaznamenávanie odpracovaného času – Clockify

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o našich skúsenostiach s týmito nástrojmi alebo o našej práci na diaľku, neváhajte nás kontaktovať.